Wybieramy perfumy na prezent dla mężczyzny

Wybór perfum dla mężczyzny zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne preferencje osoby obdarowywanej, okazja, na którą jest to prezent oraz budżet, którym dysponujesz.

Indywidualne preferencje

Jeśli wiesz, jakie zapachy lubi facet, któremu chcesz podarować perfumy, masz praktycznie problem z głowy. Może od lat używa tej samej marki? Warto zerknąć na flakonik perfum, których właśnie używa, sprawdzić ich skład i wybrać te same lub podobne, przygotowane na tym samym komponencie zapachowym. Niekiedy niewielka zmiana nuty zapachowej, utrzymana w tym samym klimacie, otworzy na nowe doznania. Można też się pokusić o zmianę dotychczasowych preferencji mężczyzny i zaproponować mu zupełnie nowy zapach, na który sam pewnie by się nie zdecydował. Ważna jest też okazja na którą ofiarujemy prezent. Na bardziej formalne okazje warto wybrać bardziej wyrafinowane i subtelne zapachy, podczas gdy na mniej formalne okazje można wybrać coś bardziej świeżego lub nawet ekstrawaganckiego.

 

Odpowiednia kategoria zapachowa

Kategorie zapachowe, nazywane również rodzinami zapachowymi, klasyfikują perfumy według ich dominujących nut i charakterystyki zapachowej. Do głównych kategorii zapachowych dla mężczyzn zaliczyć należy aromaty cytrusowe, które charakteryzują się świeżymi i energetyzującymi nutami takich jak limonka, bergamotka, mandarynka czy grapefruit. Kolejno wyróżnić możemy perfumy aromatyczne, które zawierają ziołowe nuty – lawendę, szałwię, rozmaryn czy tymianek. Jedną z najbardziej tradycyjnych kategorii męskich perfum jest fougère. Perfumy te charakteryzują się mieszanką lawendy, mchów dębowych i kumaryny. Zapachy drzewne bazują na nutach, takich jak cedr, sandałowiec, wetyweria czy paczula. Orientalne perfumy – ciepłe i pikantne, występują często z nutami takimi jak ambra, wanilia, kadzidło, czy bursztyn. Często wybierane przez mężczyzn są zapachy skórzaste mające charakterystyczne nuty skóry, często w połączeniu z nutami tytoniu, drewna i kadzidła. Wyróżnić na pewno należy perfumy na bazie kategorii marine, które to zawierają świeże, czyste nuty przypominające bryzę morską, wodę lub powietrze. Dobrym pomysłem są także perfumy sklasyfikowane jako zielone, charakteryzujące się świeżymi nutami roślinnymi, takimi jak liście, trawa czy zielona herbata. Warto rozważyć również aromaty, które przypominają zapachy jedzenia, takie jak czekolada, wanilia czy karmel czyli tzw. perfumy gourmand; jak również te tobacco w których dominują nuty tytoniu, często w połączeniu z miodem, skórą lub przyprawami. Warto pamiętać, że wiele perfum łączy w sobie elementy z kilku różnych kategorii zapachowych, tworząc unikalne i złożone kompozycje. Przy wyborze perfum najlepiej jest kierować się własnymi preferencjami i tym, jak dany zapach rozwija się na skórze.

 

Na co zwrócić uwagę

Wybierając perfumy na prezent, warto wziąć pod uwagę m.in. okoliczności, w których będą noszone – czy będą to perfumy używane na co dzień, czy na specjalne okazje. Ważne jest także wcześniejsze określenie budżetu jakim dysponujemy. Na rynku dostępne są perfumy w różnych przedziałach cenowych, od tańszych po bardzo luksusowe. Dobrze jest ustalić budżet z góry i szukać w jego ramach. Nie wszyscy są skłonni wydawać dużo pieniędzy na luksusowe perfumy, choć dla wielu jest to ważna inwestycja. Szukając zapachu dla mężczyzny, warto pamiętać, że wybierają oni zapachy, które odzwierciedlają ich osobowość lub to, jak chcieliby być postrzegani. Niektórzy preferują świeże i czyste zapachy, inni wybierają te bardziej wyrafinowane i złożone. Wielu facetów ceni sobie perfumy, które utrzymują się na skórze przez długi czas. Nie chcą oni co chwilę odświeżać zapachu. Tak samo jest z siłą zapachy - niektórzy wolą subtelne zapachy, które nie są zbyt nachalne, podczas gdy inni szukają czegoś bardziej wyrazistego i zdecydowanego. Dla niektórych mężczyzn marka i design flakonu mają znaczenie. Prestiżowa marka lub atrakcyjnie zaprojektowane opakowanie może przyciągnąć ich uwagę. Współcześni konsumenci często szukają opinii online przed dokonaniem zakupu, czytając recenzje innych użytkowników. Pamiętajmy, że zapachy mają zdolność wywoływania wspomnień. Mężczyzna może być przywiązany do konkretnego zapachu z powodu pozytywnych wspomnień związanych z nim.

Sprawdź zapachy dla mężczyzn na perfumy-aurora.pl